تفاوت وکیل پایه یک و وکیل پایه دو | موسسه و مشاوره حقوقی دادگان

تفاوت وکیل پایه یک و وکیل پایه دو

وکلای پایه 2 فقط حق شرکت در محاکم کیفری که به جرم‌های تعزیری مستوجب حبس کمتراز ۱۰ سال و شلاق و جزای نقدی و اقدامات تامینی منتج می‌شود را دارند و در محاکم حقوقی نیز چنانچه بازخواسته کمتر از ۵۰۰میلیون ریال باشد و یا خواسته غیر مالی مگر در دعاوی مربوط به اختلافات در اصل نکاح، اصل طلاق، اثبات و نفی نسب باشد، می‌توانند از حقوق موکل خود دفاع کنند اما وکیل پایه یک دادگستری حق شرکت در تمامی محاکم اعم از حقوقی و کیفری و.. را دارند.

وکلایی که از کانون وکلای دادگستری پروانه اخذ می‌کنند بدواً به‌صورت ۲ سال کار آموزی دوره را طی می‌کنند و می‌توانند ذیر نظر وکیل سپرست نسبت به دفاع از حقوق موکل اقدام کنند و پس از طی 2 سال و همچنین تأیید صلاحیت علمی و گزینش‌های مربوطه موفق به اخذ پروانه وکالت پایه یک شوند. لذا شهروندانی که حق انتخاب وکیل را دارند بدواً باید اطلاع کامل از پایه وکیل داشته باشند و بر حسب موضوع که آیا کارآموز وکالت یا وکیل، پایه دوم یا اول باشد اقدام کنند. توجه به پایه وکیل درابتدا می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب وکیل باشد. در بعضی موارد اشخاصی که نیاز به وکیل دارند بدون تشخیص این امر اقدام به انتخاب وکیل می‌کنند و بعد از بروز مشکل متوجه می‌شوند که وکیل انتخابی آن‌ها کارآموز پایه 2 بوده و در صلاحیت دفاع از حقوق وی نمی‌توانسته باشد. بنابراین شهروندان باید با توجه به موضوع و مشکلات خود، برای انتخاب وکیل اصلح دقت نظر کافی را لحاظ کنند.

برای اطلاع از تفاوت وکالت با مشاوره حقوقی می توانید با ما همراه باشید. تفاوت های بین وکالت در کانون وکلا و وکالت در مرکز مشاوران حقوقی ماده 187 قدمت کانون بیش از 90 سال ولی مرکز مشاورین 8 ساله پذیرش کانون محدود و سخت ولی مرکز مشاورین نسبتا آسانتر اشتغال در هر دو فرقی نیست و محدودیتی وجود ندارد مالیات در کانون بیش از مرکز مشاورین است.

کارآموزی در کانون بدون مصاحبه ولی در مرکز مشاورین با مصاحبه امکان وکالت در زمان کارآموزی در کانون فراهم است ولی در مرکز مشاورین خیر 7-اختبار در هر دو وجود دارد.
در زمان کارآموزی در کانون زیر نظر وکیل سرپرست است ولی در مرکز مشاورین مستقل هستند کانون مستقل است ولی مرکز مشاورین وابسته به قوه قضاییه روزت (نشان وکالت ) در کانون متفاوت از مرکز مشاورین است.