مشاوره حقوقی وصول مطالبات| وکیل دعاوی چک و اسناد تجاری

مرکز مشاوره حقوقی تخصصی وصول مطالبات - مشاوره چک برگشتی - سفته و دیگر اوراق بهادار

گروه وکلا و مشاوره حقوقی دادگان

گروه وکلا و مشاوران حقوقي موسسه حقوقی دادگان آمادگی مشاوره حقوقي و پیگیری تمامی امور حقوقی چك و سفته را دارد.

در خصوص مشاوره حقوقی و پیگیری دعاوی راجع به چک و سایر اسناد تجاری و دعاوی ناشی از عملیات اشخاص تاجر و شرکت های تجاری خدمات زیر را به هموطنان عزیز ارائه می نماید.

 • مشاوره حقوقي و پذيرش وكالت توسط دپارتمان مجموعه وکیل پایه یک دادگستری در خصوص اقامه دعوای حقوقی مطالبه وجه چک و سایر اسناد تجاری و اسناد رسمی و عادی (سفته، برات، رسید عادی، فاکتور فروش، قبض انبار، بارنامه و…)

 • مشاوره حقوقي و اعلام وكالت در خصوص اقامه دعوای کیفری ( درخواست مجازات ) علیه صادر کننده چک بلامحل و جلب متهم

 • مشاوره حقوقي و قبول وكالت در خصوص جلب متهم صدور چک بلامحل و حسب مورد ورود به مخفی گاه متهم جهت جلب

 • مشاوره حقوقي و پذيرش وكالت در خصوص درخواست صدور اجرائیه ثبتی و ممنوعیت خروج بدهکار از کشور

 • مشاوره حقوقي و پذيرش وكالت در خصوص توقیف اموال و دارائی های صادر کننده چک بلامحل ( تأمین خواسته )

 • مشاوره حقوقي و پذيرش وكالت در خصوص طرح و دفاع از دعوای ورشکستگی تاجر و شرکتهای تجاری

 • مشاوره حقوقي و پذيرش وكالت در خصوص درخواست اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و جلب و حبس متهم

 • مشاوره حقوقي و پذيرش وكالت در خصوص اقامه دعوا و توقيف اموال ظهر نویس و ضامن اسناد تجاری


کلیه پرونده ها توسط وکلای متخصص در زمینه فوق پیگیری می شود

 

تعريف حقوقي چك

چک به معنی برگهٔ تاریخ‌ دار و دارای ارزش مالی است که معمولاً برای خرید در حال و پرداخت در آینده استفاده می‌شود . صاحب چک پس از نوشتن مبلغ ارزش آن و تاریخ مورد نظر برای وصول ، چک را امضا می‌کند . در تاریخ ذکر شده ، تاریخ سررسید ، فردی که چک را دریافت کرده‌است به بانک مراجعه می‌کند و مقدار وجه مشخص شده را از حساب جاری فرد صادر کننده دریافت می‌کند.

چک سند خاصی است از اسناد بازرگانی که به موجب آن ، صادرکننده چک ، پولی را که نزد دیگری دارد تمام یا بخشی را به سود خود یا ثالث مسترد می‌دارد .

چک سند عادی تجاری در برخی موارد با رعایت اصول آن قابل صدور اجرائیه‌است.

 

سفته يا فته طلب سندی

سفته يا فته طَلَب سندی تجاري است که بر اساس آن شخصی ( صادرکننده سفته ) تعهد می‌کند مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به دیگری ( گیرنده سفته ) بپردازد.

سفته به علت خطرات نقل و انتقال پول و توسعه تجارت بین‌الملل بین بازرگانان رواج یافت . امروزه از سفته به عنوان یک وسیله اعتباری در سرمایه‌ گذاری‌های کوتاه مدت در واحدهای تولیدی ، صنعتی ، تجارتی و خدماتی استفاده می‌شود.

سفته در لغت به معنای چیزی است که از کسی عاریه یا قرض یا در عوض چیزی بگیرند تا در شهر دیگر پس دهند.

سفته از جمله اسنادی است که بانک‌ها هنگام پرداخت وام از وام‌گیرنده دریافت می‌کنند و در معاملات بازرگانی نیز کاربرد دارد . بدهکار با دادن سفته به طلبکار متعهد می‌شود که مبلغ معینی را در زمانی معین به او پرداخت کند. طلبکار می‌تواند سفته را تا زمان آمدن سر رسید نزد خود نگاه دارد یا اینکه در صورت نیاز به پول آن ، طلبش را در برابر دریافت مبلغی کمتر به یک شخص دیگر انتقال دهد. برای انتقال سفته آن را پشت‌نویسی یا ظهرنویسی می‌کنند ،‌ یعنی برای نمونه پشت سفته می‌نویسند : « این سند به آقا/خانم … انتقال یافت ».

فردی که سفته را در اختیار دارد همچنین می‌تواند در صورت نیاز به پول آن قبل از زمان سررسید ، به بانک مراجعه کند و با ارائهٔ سفته مبلغی پایین ‌تر از مبلغ آنچه در سند قید شده را دریافت نماید در این حالت بانک پس از فرارسیدن زمان مقرر، مبلغ را از بدهکار اصلی دریافت خواهد کرد.

در حالت ارادی و اختیاری، اگر  در بررسی‌ها دقت کنید، این ریسک‌ها تا حدودی قابل شناسایی و مدیریت است و می توانید با بررسی و به کارگیری موارد زیر تا حد امکان از بروز مشکلات جلوگیری نمایید.

در شناخت افراد مختلف در این زمینه چهار فاکتوری که با حرف انگلیسی C شروع می‌شود، نقش مهمی را ایفا می‌کنند که در اصطلاح بانکی (چهار C) نام گرفته است.

اگر این قواعد چهارگانه رعایت شود تا حد قابل توجهی می‌توان از رشد مطالبات معوق جلوگیری کرد.

 • اصل اولCapital یا سرمایه است.

 • اصل دوم، Character یا شخصیت است که سابقه تجاری فرد، حسن شهرت و سابقه چک‌های برگشتی فرد مورد توجه قرار می‌گیرد.

 • سومین اصل، capacity یا ظرفیت است. یعنی توان سرمایه‌گذاری و مدیریت آن، همچنین میزان بازار تحت سلطه او باید شناسایی و بررسی ‌شود.

 • چهارمین اصل، Collateral یا وثیقه و ضامن است که با در کنار هم قرار گرفتن چهار C مذکور تا حد زیادی می‌توان از ایجاد و رشد مطالبات معوق جلوگیری کرد.

 • همچنین باید بدانیم Conditions یا شرایط، اصل پنجمی است که در حجم مطالبات معوق تاثیرگذاراست. پس با اختیار عمل شما در انتخاب طرف مقابل می‌توان گفت راهکار لازم برای جلوگیری از ایجاد و رشد مطالبات معوق را در اختیار دارید.


امید است که در مسائل مالی خود و انتخاب طرف مقابل به این مسائل دقت نمایید. حال اگر با وجود همه این مسائل، مطالبات شما وصول نشد،

بهتر است با مجموعه ای مشاوره نمایید که ضمن ارائه مشاوره در انتخاب طرف مقابل شما در سرمایه گذاری های بعدی، بتواند شما را در وصول مطالبات حال حاضر راهنمایی کند.